• Rendszer-e a rendszerváltás? -- 2009. március 25.

  • A megalakulás 15. évfordulójának ünneplése Lakitelek-en, a Népfőiskolán -- 2010. június 19.
    • Kurutz Márta fényképei
    • Szász András képei
    • Szirányi Tamás képei
    • Párkányi László videója

  • Magyar Vitorlás Szövetség-PBK találkozó Balatonfüreden -- 2013. október 19.
    • Párkányi László videója
    • Kurutz Márta fényképei

  • Gyújts egy gyertyát - séta a keresztény üldözöttekért -- 2015. június 16.
    • Tóth Gábor által beküldött képek

  • A megalakulás 20. évfordulójának ünneplése Balatonfüreden -- 2015. október 3.
    • Nagy Sándor képei
    • Vidóczy Tamás képei
    • Csejtei Dezső előadása
    • Párkányi László videója

  • Magyarok Európában - Nemzeti értékeink nyomában -- Előadás/vita-sorozat
    • Arra a kérdésre keressük a választ, hogy miként őrződtek meg (vagy semmisültek meg) kezdeti kulturánk egyes elemei, miként alakult át az eredeti kulturális örökség s mit adott a magyarság Európának és a világnak a kezdetektől máig.

      Az előadások mindig a hónap első hétfőjén, délután 16:30-kor, az MTA Könyvtárának II.emeleti előadótermében, az Arany János u.1-3 alatt vannak.
      Témák és időpontok a mellékelt pdf állományban.

      1. Honfoglaláskori örökségünk Előadók: Türk Attila (PPKE) és Mende Balázs (MTA BTK). Felkért hozzászóló: Klima László (ELTE BTK) -- 2017. november 20.
      2. Szimbólumok és jelképek a magyar őstörténetből – zenei vonatkozások témakör:
        "Csodafiúszarvas - A hagyomány újjászületése és továbbélése a kortárs magyar zenében" Előadó: Ordasi Péter (Debreceni Egyetem, Zeneművészeti Kar). Felkért hozzászólók: Berlász Melinda, zenetörténész (MTA BTK Zenetudományi Intézet) és Párkai István, karnagy (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) -- 2017. december 4.
      3. Anyagi kulturánk gyökerei – néprajzi megközelítésben Előadó: Paládi Kovács Attila (MTA, I.oszt.). Felkért hozzászólók: Kisbán Eszter (PTE BTK) és Csoma Zsigmond (Károli Gáspár Református Egyetem) -- 2018. január 8.
      4. Néprajzi örökségünk része: a népi vallásosság Előadó: Barna Gábor (Szegedi Egyetem). -- 2018. február 5.
      5. Népzenei örökségünk Előadó: Paksa Katalin (MTA Zenetudományi Intézet). -- 2018. március 5.
      6. Lovaskultúránk Előadó: Hecker Walter (Kaposvári Pannon Egyetem). Bevezetés gyanánt Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora a hazai állatorvosképzés rövid történetéről ad vázlatos összefoglalót. -- 2018. április 9.
        Helyszín: (RENDHAGYÓAN!!!) az Állatorvostudományi Egyetem aulája (Budapest, VII. István utca 2.) (Megközelíthető a Keleti PU felől a Rottenbiller utcán, a Hősök tere felé a harmadik keresztutca jobbra. Rektor úr jóvoltából, az István utcai kapuhoz autóval érkező vendégek, ezalkalommal beparkolhatnak a Campusra, ha megmondják, hogy a PBK-MTA közös rendezvényére jöttek. Az engedély mintegy 20 autóra vonatkozik.)
      7. Nyelvi örökségünk nyomai a mai magyar nyelv szerkezetében Előadó: É.Kiss Katalin (MTA Nyelvtudományi Intézet). Felkért hozzászóló: Németh Endre, archeogenetikus -- 2018. június 4.
        Ebben a félévben ez az utolsó alkalom a beszélgetésre (július-augusztusban szünetet tartunk, az előadások majd szeptemberben indulnak újra)

  • A PBK elnöksége és az MTA KIK jóvoltából októbertől folytatódnak az elmúlt szezonban megkezdett művelődéstörténeti elmélkedések.
    • Nemzeti örökségünk nyomába eredve továbbra is azt vizsgáljuk, miként alakult/alakul a más népekkel való kölcsönhatások eredményeként az a kezdeti kulturális örökség, amelyet keletről hoztunk magunkkal a Kárpát-medencébe.
      Azok kedvéért, akik az előadásokon és az azokat követő kötetlen beszélgetéseken eddig csak ritkábban, vagy esetleg egyáltalán nem tudtak részt venni, hadd emlékeztessek rá, hogy a megvitatott témák honfoglaláskori örökségünk bemutatásával kezdődtek, majd zenei, néprajzi, népzenei, lovas-történeti és nyelvtudományi példákkal igyekeztek kultúránk alakulását nyomonkövetni.

      A most következő őszi-téli programsorozat továbbra is az egyes témakörök prominens képviselői által elővezetett témákkal jelentkezik és várja a kiváncsi és vitára kész hallgatóságot (részletes program a csatolmányban!)

      Az időpont (igazodva az MTA Könyvtárban rendelkezésünkre álló előadóterem beosztásához): minden hónap első hétfőjén 16:30-kor. ( MTA Könyvtárának II.emeleti előadótermében, az Arany János u.1-3. alatt)
      Abban a reményben, hogy az érdeklődés nem csökken, hanem - a program láttán - talán még növekszik is, minden érdeklődőt szeretettel várunk!

      1. A magyar néptánc korai története és nyomai jelenlegi tánckultúránkban Előadó a néptánckutatás avatott művelője: Felföldi László (MTA Zenetudományi Intézet). -- 2018. október 1.

      2. A magyar történelemben fellelhető iszlám hatások lenyomatai (és a mai migrációs környezetre vonatkozó tanulságok) Előadó: Maróth Miklós (PPKE BTTK, MTA). -- 2018. november 5.
      3. Német nyelvű irodalom a középkori Magyarországon (Önállóság - átvétel - kölcsönhatás) Előadó: Vizkelety András (PPKE,ELTE). -- 2018. december 3.
      4. Az olasz-magyar kultúrkapcsolatok története Előadó: Sárközy Péter Pál (MTA, ELTE és La Sapienzia,Róma) -- 2019. január 7.
      5. Épített örökségünk története a kezdetektől máig Előadó: Krähling János (BME) -- 2019. február 4.
      6. A művelődéstörténeti örökség megőrződésének esélyei a magyar mozifilmek kalandos sorsának tükrében Előadó: Kurutz Márton (Magyar Nemezeti Filmarchivum) -- 2019. március 4.
      7. Wagner műveinek hatása a világban és hazánkban. Wagner és Magyarország. (Egy műkedvelő gondolatai és élményei) Előadó: Sohár Pál (ELTE TTK) -- 2019. április 1.
      8. Itáliai-magyar kölcsönhatások a középkori és reneszánsz képzőművészetben Előadó: Prokopp Mária (ELTE BTK) -- 2019. május 15. szerda (!)
      9. Nyugat-európai hatások az újkori magyar képzőművészetben Előadó: Keserű Katalin (KGRE BTK) -- 2019. június 3.

  • Az MTA-KIK Agora és a PBK közös "Művelődéstörténeti elmélkedések" című sorozata 2019. őszén új tematikával jelentkezik. Az új sorozat címe:
    • Korszakváltás küszöbén -- Oktatás - Tudásátadás - Kommunikáció - Értékmegőrzés/Értékszelekció?
      A helyszín: továbbra is az MTA-Könyvtárának (MTA-KIK) II. emeleti nagy előadóterme, Bp.V. Arany János u. 1. Időpont: október-novemberben még a szokásos „első hétfő” de a továbbiakban átállunk a hónap első szerdájára (ld.a részletes programot!) mindig 16:30

      1. A digitális kommunikáció kulturális hatásai A nyelvhasználat, gondolkodásmód, tudásmegőrzés, tudásátadás és az értékítélet változásai a kommunikációs forradalom eredményeként (?) - Vitaindító: VESZELSZKI Ágnes (Budapesti Corvinus Egyetem, Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézet) -- 2019. október 7.

      2. Az oktatás és nevelés krízise - I. Nyelvválság - Tudásválság A tudás és műveltség átadásának esélyei egy digitális világban. Beszéd és írásbeliség. Érvényesülhet-e továbbra is a tanár személyisége. Befolyásolható-e a közbeszéd színvonala. Retorika? - Vitaindító: BALÁZS Géza (ELTE, Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad) -- 2019. október 28.

      3. Korszakváltások szimptómáiról művelődéstörténeti megközelítésben - Vitaindító: MONOK István (MTA KIK főigazgató) -- 2019. december 4. (szerda)

      4. A korszakváltás szimptómái egy filozófia-történész szemével Fókuszban a XX-XXI.sz. Tömegkommunikáció/tömegkultúra (Ortega y Gasset gondolatainak érvényessége). A tömegkultúra jövője. Elit vs. démosz. A sajtó felelőssége - Vitaindító: CSEJTEI Dezső (Szegedi Egyetem, Filozófia-történeti Tszk., PBK) -- 2020. január 8. (szerda)

      5. Korszakváltás/globális klíma- és környezet változás - az űrkutató szemével - Vitaindító: FERENCZ Orsolya (ELTE Űrkutató Csoport) -- 2020. február 12. (szerda)

      6. Az emberközpontú közgazdaságtan - Vitaindító: BARITZ Laura Sarolta -- 2020. március 4. (szerda)