Pécs

A PBK Pécsi Csoportjának 2024-es programjai

2024. 03. 05.

Prof. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektorának előadása az egyetem előtt álló aktuális kihívásokról, és az alapítványi egyetemre való áttérés tapasztalatairól.

2024.05. 06.

Prof. Szendi Zoltán előadása „A fősodor hatása a német kultúrában és médiában” címmel, amelynek fő pontjai:

  1. Irodalom: migráció és nemzeti önfeladás
  2. Film – bűnügyi sorozatok: érzékenyítés mindenáron
  3. Sajtó: a liberális véleményszabadság hazugságai
  4. Dokumentum: kultúrák harca és a kudarc utólagos bevallása (Afganisztán)
  5. Keresztény egyházak: értékmentés – hittel és megalkuvással

2024. 09. 18.

Prof. Meleg Csilla előadása az oktatás időstruktúrájáról.

  1. Az iskola kitüntetett társadalmi szervezet, a magatartásirányítás legkeményebb eszköze.
  2. Az oktatás szervezetrendszerének időstruktúrája.
  3. Az oktatási rendszer dekonstrukciója az ún. progresszív tudósok reformjavaslatai alapján
  4. Problématérkép: az időszinkronizációhoz vezető időnormák relativizálásának következményei.

    5. Lehetséges válaszok: az oktatás, mint a múlttal folytatott párbeszéd, nemzedékek közötti művelet, amelyben a folytonosság a legfőbb érték.

  1. Az oktatás társadalmi szerepe: a késleltetés képességének magatartási normává válása. A késleltetés az idő át- és visszaváltásának a folyamata, erőforrás, a szinkronizációk megteremtésének a kulcsképessége.

    7. Ezért késleltetett társadalmi jutalomként értelmezhető az oktatási rendszerben való hosszú előrehaladás, a jövőorientált szemléletmód.

2024.10. 23.

 A Professzorok Batthyány Körének pécsi csoportja 8 fővel egynapos látogatást tett Szabadkán, ahol felkereste a Szabadkai Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karát. A kar dékánja (Prof. dr. Pintér Krekić Valéria), dékánhelyettese (Prof. dr. Halasi Szabolcs) és a Magyar Nemzeti Tanács Oktatási Bizottságának elnöke (Prof. dr. Námesztovszki Zsolt) fogadtak bennünket. A kétórás megbeszélésen tájékoztatást kaptunk a magyar nyelvű oktatás helyzetéről, a javuló politikai viszonyok kedvező hatásáról és az oktatás aktuális kérdéseiről. Megállapodtunk, hogy szorosabbra fűzzük a két egyetem közötti kapcsolatokat és felajánlottuk, hogy vendégoktatókként részt veszünk a szabadkai egyetem magyar nyelvű képzéseiben. A beszélgetést megelőzően és követően városnézésen vettünk részt egy helyi oktató vezetésével, amelynek során megtekintettük a magyar vonatkozású emlékhelyeket.

2024.11. 18.

Prof. Visy Zsolt előadása

Diocletianus közigazgatási reformja következtében a négy részre osztott Pannonia Valeria tartományában a polgári igazgatás központja Sopianae lett. A már korábban városi rangra emelt település a 4. században jelentős fejlődésnek indult, és a keresztény vallás elfogadását követően megerősödött a helyi keresztény közösség. Halottjaikat többnyire a várostól északra elterülő temető északnyugati szögletében helyezték örök nyugalomra. Az egyszerű földsírok mellett igen sok téglasír, kövekből összerótt sír és sírépítmény található ezen a területen. A sírépítmények megrendelői bizonyára a tartományi és városi adminisztráció vezető rétegéből kerültek ki. A kétszintes sírépítmények mellett, amelyeket gyakran ékesítették bibliai témájú festmények, csoportos temetői épületek is előkerültek.

Az előadás a régebbi kutatási adatok és a 2005-2006-ban végzett kiterjedt ásatások eredményei alapján ismerteti, értékeli, és néhány esetben módosítja a korábban kialakított képet, és helyezi a világörökséggé választott ókeresztény temetőt a későrómai korszak kereszténnyé vált birodalmi és Balkán-vidéki térség ókeresztény világába.