Csatlakozás a Professzorok Batthyány Köréhez
Az egyesületbe való tagfelvételt az egyesületi alapszabály szabályozza, 10. fejezetében. A felvételhez 3 ajánló kell az egyesület tagjai közül. A tagfelvételt bármelyik egyesületi tag kezdeményezheti. Ő lesz az első ajánló és egyben a kapcsolattartó: ha valami hiányzik, vagy probléma van, az Elnökség őt fogja megkeresni.
A rendes tagság első feltétele az alapszabály szerint: “Az Egyesület tagja lehet minden magyarországi és külföldi magyar egyetemi tanár és egyetemi tanár rangú kutató: a Magyar Tudományos Akadémia tagjai és doktorai.”
A tagjelölt legyen tisztában a egyesület működésével, az alapszabállyal.
Az ajánlás akkor teljes, ha a következők beérkeznek az elnökséghez:
- Az ajánlási adatlap (ezt az első ajánló tölti ki és küldi be, elektronikusan vagy papíron). Letölthető egy .docx formátumú adatlap.
- A három ajánló külön-külön ajánlása. Az ajánlások tartalmazzanak konkrétumokat: az ajánló mióta ismeri az ajánlottat, gondolkodásmódja mennyire egyezik meg Kör szellemével, milyen konkrét tények mutatják a jelölt habitusát. Az ajánlás megszövegezésére nincs formai előírás. A három ajánlást az első ajánló küldi be.
- A jelölt rövid életrajza és motivációs levele elektronikus formában, hogy a tagság között körözni tudjuk a felvételi döntés előtt. Ezt is az első ajánló küldi be.
Az életrajz szakmai és személyes adatokat tartalmazzon.
A szakmai rész azért fontos a tagság számára, hogy megismerjék a jelölt kutatói és oktatói pályafutását, legfontosabb szakmai eredményeit, esetleg nyilvánosság számára elérhető könyveit. Ennek az ismertetőnek azonban kellően tömörnek kell lennie, a jelölt ne a kéznél levő tudományos életrajzát nyújtsa be, publikációjegyzék megadása felesleges, hiszen, ha az illető kinevezett egyetemi tanár, vagy legalábbis „MTA doktora” címmel rendelkezik, az a tudományos teljesítmény szempontjából garanciának minősül. Ebben a részben kell megadni az iskolai végzettségeket, diplomákat, tudományos fokozatokat és címeket. Ez a rész tartalmazza a jelölt által eddig betöltött és jelenlegi munkaköröket, beosztásokat. Ezek közül elég a legfontosabbakat megadni. Végül a fontosabb hazai és nemzetközi szakmai szervezetekben való tagságot és tisztségeket lehet felsorolni, és megadni egyéb, a szakmai-közéleti tevékenységére vonatkozó adatot.
A személyes részben adja meg születési dátumát, helyét, továbbá mindazt, amit a PBK-ba való belépéséhez relevánsnak tart. Neveltetéséről, felmenőiről, családi állapotáról, utódairól saját belátása szerint írjon annyit, amennyit fontosnak tart. Érdekes lehet, mi vezetett szakmája, hivatása kiválasztásához, voltak-e kiemelkedő egyéniségek, akik pályája során jellemét formálták. Ebben a részben kell megadni közszerepléseit, tagságait és tisztségeit társadalmi és politikai szervezetekben, mind a rendszerváltás előtti, mind az azt követő időszakban. Végül utalhat munkáján kívüli tevékenységekre, sportra, hobbikra.
A motivációs levél térjen ki arra, hogy miért döntött úgy, hogy felvételét kéri a Körbe. Mondja el, honnan ismeri PBK tevékenységét, esetleg kik ajánlották a Kört számára. Mutassa be, hogy tett-e valamit a polgári oldalért, a PBK értékrendjének képviseletéért, vett-e részt valamilyen humanitárius akcióban. Nyilatkozzon, hogy – megismerve a PBK tevékenységét (a honlapon elérhető bemutatkozás, alapszabály, közleményeink, nyilatkozataink áttanulmányozása után) –, miként tudna azonosulni ezekkel. Mely területen, milyen módon tervez hozzájárulni a Kör tevékenységéhez, esetleg javasolna-e, felajánlana-e olyan tevékenységet, amely szerinte beleillene a Kör általánosan elfogadott irányvonalába.
Az Elnökség pozitív döntése esetén a tagfelvétel akkor válik teljessé, amikor a jelölt beküldi az aláírt Belépési nyilatkozatot, és befizeti a tárgyévi tagdíjat. Ezt követően a jelölt felkerül a honlapon a tagok listájára, és a PBK levelezőlistájára.